Na trwających w Berlinie targach technologicznych IFA 2014 SONY pokazało nową kamerę Sony Action Cam HDR-AZ1, lub jak kto woli - Sony Action Cam Mini. Nazwa potoczna produktu nie wzięła się z palca, nowa kamera waży jedynie 63 gramy i jest mniejsza o 30% w porównaniu do HDR-AS100 nie tracąc przy tym na parametrach.

AZ1 korzysta z szerokokątnego (170 °) obiektywu Zeiss Tessar i przetwornika obrazu CMOS Exmor R o efektywnej rodzielczości 11,9 megapiksela oraz nagrywa w formacie danych XAVC-S z przepływnością do 50 Mb/s.
Kamera nagrywa w jakości Full HD z prędkością do 60 kl./s. oraz do 120 kl./s. w trybie HD, czyli 720p. Bez użycia dodatkowej obudowy SAC AZ1 odporna jest na zabrudzenia, zachlapania i niskie temperatury. W każdym dostępnym zestawie znajdziemy wodoodporną obudowę, którą możemy zabrać na głębokość 5 metrów bez obawy o nasz sprzęt.

Niestety nie mamy jeszcze podanych informacji na temat czasu pracy kamery, ale wszystko wskazuje na to, że będzie krótszy od HDR-AS100 ze względu na pojemność baterii, która wynosi 640mAh.

Wraz z kamerą przedstawiony został nowy pilot z podglądem obrazu RM-LVR2V. Dodawany jest on do 3 z 4 zestawów dostępnych na stronie SONY i posiada wbudowany GPS, który został przeniesiony z kamery. Pilot na nadgarstek wyposażony jest w ekran LCD z możliwością regulacji jego jasności, funkcją podglądu w czasie rzeczywistym obrazu kręconego kamerą oraz umożliwia sterowanie wszystkimi funkcjami kamery. Urządzenie, podobnie jak jego poprzednik, daje nam możliwość sterowania do 5 kamer jednocześnie. Do pilota dołączono dłuższy pasek, co zwiększa zakres zastosowań urządzenia.

Nowa kamera kompatybilna jest z usługą USTREAM, która umożliwia nam dzielenie się naszymi poczynaniami na żywo. Wystarczy przesłać wybranym osobom wiadomość SMS i każdy będzie mógł śledzić aktualnie nagrywany obraz.

Dodatkowo SONY udostępnia nowe, praktyczne akcesoria. Mamy do wyboru VCT-BPM1 Backpack Mount, który przyczepia się do paska od plecaka, BLT-CHM1 czyli klips do przyczepienia do boku czapeczki oraz VCT-QHM dla grających w football amerykański, który przyczepimy do kasku.

Premiera kamery planowana jest na początek października, ale jest już dostępna na oficjalnej stronie Sony w przedsprzedaży. Do wyboru mamy 4 zestawy w cenie od 1099 zł do 1599 zł, które różnią się nieznacznie akcesoriami dołączonymi do opakowania. W najtańszym z nich nie znajdziemy niestety pilota z podglądem. Zamawiając kamerę przed premierą mamy możliwość wydłużenia okresu gwarancji do 3 lat za 1zł!