Raspberry Pi Zero to najnowszy minikomputer, który miał z założenia służyć celom naukowym, ale zyskał popularność w środowisku pasjonatów, którzy wymyślali coraz to nowsze jego zastosowania. Pierwsza wersja tego sprzętu była dostępna w niskiej cenie, ale Pi Zero jest jeszcze tańszy.

Oczywiście nie możemy spodziewać się tutaj dużej wydajności, bowiem wykorzystano tutaj procesor aplikacyjny Broadcom BCM2835 o taktowaniu 1 GHz, który jest szybszy o 40% od jednostki zastosowanej w pierwszej wersji Raspberry Pi. Na resztę specyfikacji składa się pamięć operacyjna LPDDR2 o pojemności 512 MB, slot na karty microSD, złącze mini HDMI, dwa microUSB (dla danych i zasilania) oraz 40-pinowy interfejs GPIO. Całość jest zgodna z systemem Raspbian i aplikacjami Scratch, Minecraft czy Sonic Pi. Sprzęt ma wymiary 65 x 30 x 5 mm, czyli jest mniejszy od karty kredytowej.

Urządzenie jest w całości produkowane w Walii. Za granicą komputer kupimy już za 5 dolarów lub 4 funty. Nowość ma być także dołączona do grudniowego wydania magazynu The MagPi.