Samsungpochwalił się, że opracował bezprzewodowe łącze Wi-Fi w standardzie 802.11ad. Według południowokoreańskiego giganta segmentu elektroniku użytkowej, Wi-Fi pracu na paśmie częstotliwości 60GHz i oferuje prędkość transmisji danych na poziomie 4.6 Gbp/s (575 MB/s).

Dotychczas podjęto już kilka prób wykorzystania pasma 60 GHz w technologii WiFi. Niestety problemy z utrzymaniem odpowiedniej stabilności sygnału nie pozwoliły na jego szersze zastosowanie. Specyfikację WiFi 802.11ad (WiGig) ukończono już dość dawno temu, bo w grudniu 2012 roku. Do tej pory w temacie nie działo się zbyt wiele, ale Samsung chce to zmienić.

Obecnie najszybszym standardem Wi-Fi jest 802.11ac oferujący prędkość transferu danych do 866 Mb/s (108 MB/s), czyli nowa technologia może zwiększyć szybkość transmisji danych nawet pięciokrotnie wobec maksymalnych (teoretycznych) pułapów na jakie pozwalają istniejące obecnie urządzenia, informuje Bloomberg.

Nowy standard sieci bezprzewodowych został zaprojektowany jako odpowiedź na coraz to wyższe wymagania zgłaszane ze strony użytkowników. Oznacza to, że już niedługo możliwe będzie przesłanie 1 GB filmu, z przenośnego urządzenia do telewizora w mniej niż trzy sekundy, jednocześnie umożliwiając przesył strumieniowy nieskompresowanego wideo w wysokiej rozdzielczości w czasie rzeczywistym.