Firma Qualcomm, czyli jeden z największych producentów procesorów urządzeń przenośnych ma poważne problemy natury prawnej. Pod pozwem o stosowanie nieuczciwych praktyk biznesowych podpisali się między innymi Intel oraz Samsung - mają całkiem sporo pretensji do twórców układów Snapdragon!

Większość obecnie produkowanych telefonów Samsunga bazuje właśnie na układach od Qualcomma. Koreańczycy posiadają jednak własne procesory z rodziny Exynos, jednak w związku z umową z Qualcommem nie mogą licencjonować ich innym podmiotom, co jest warunkiem współpracy - to najbardziej boli przedstawicieli giganta.

Nieco inne zarzuty postawiła w tej sprawie firma Intel. Niebiescy twierdzą, że włodarze Qualcomma stosują niezgodne z prawem umowy patentowe, które niejako zmuszają wielu producentów do korzystania ze Snapdragonów, jeśli chcą oni korzystać z innych technologii firmy.

Firma jest również oskarżana o wprowadzanie swoich produktów na rynek po cenach niższych od kosztów ich wytworzenia.

Przypomnijmy tymczasem, że Qualcomm prowadzi już obecnie jedną walkę, w której za rywala ma Apple. Ekipa z Cupertino zarzuca twórcom Snapdragona zawyżanie opłat licencyjnych.

Postępowanie sądowe przeciwko gigantowi rozpocznie się jeszcze w przyszłym miesiącu.