Kilka dni temu informowaliśmy Was o poważnych problemach finansowych w wielu oddziałach firmy Crytek. W dniu dzisiejszym poznaliśmy kolejne informacje dotyczące tej nieciekawej sytuacji i jedno można powiedzieć na pewno - sprawy nie mają się dobrze.

Od kilku miesięcy znaczna ilość pracowników przedsiębiorstwa w różnych zakątkach świata otrzymywało swoje wynagrodzenia z dużym, czasem nawet kilkutygodniowym opóźnieniem czasowym. Niektórzy wciąż nie doczekali się pieniędzy za ostatnie miesiące swojej pracy. Nie trzeba więc być geniuszem, aby domyślić się na tej podstawie, że firma ma obecnie duże problemy z płynnością finansową. W obliczu klęski włodarze Cryteka podjęli decyzję o restrukturyzacji.

Firma została zmuszona do zamknięcia aż pięciu swoich oddziałów. Jak wynika z oświadczenia wystosowanego przez firmę, jedynymi studiami, które będą odtąd kontynuować swoją pracę są oddziały we Frankfurcie oraz Kijowie. Dla pracowników w innych lokalizacjach oznaczało to będzie niestety utratę pracy.

Jako oficjalny powód restrukturyzacji zainteresowanym przedstawiono chęć skupienia się marki na najważniejszych aktualnie projektach. Wśród nich wymienia się przede wszystkim prace nad rozwojem silnika CryEngine, który na ten moment jest największym oraz najpewniejszym źródłem dochodów Cryteka.

Studia należące do Cryteka, a znajdujące się w Sofii, Szanghaju, Stambule, Seulu oraz Budapeszcie zostaną w ramach restrukturyzacji zamknięte. Firma zapewniła jednak, że dołoży starań, aby proces ten przebiegł w możliwie najdogodniejszych dla pracowników warunkach. Mają oni otrzymać między innymi pomoc w znalezieniu nowej pracy. W ciągu bieżącego tygodnia mają zostać zamknięte również wszystkie czynności związane z wypłatą zaległego wynagrodzenia dla każdego z pracowników.

Nieoficjalne informacje podają, że Mail.ru dokonał zakupu praw do tytułów Warface oraz Warface 2. Z tej właśnie transakcji mają pochodzić pieniądze, które zostaną przeznaczone na wydatki związane z zamknięciem oddziałów Cryteka. Na kolejne tytuły autorstwa projektantów Cryteka raczej w najbliższym czasie się nie zanosi...