Google uruchamia w Polsce swojego konkurenta dla Spotify. Google Play Muzyka oferuje jednak dużo więcej możliwości, aplikacja w urządzeniach przynosi wiele ciekawych rozwiązań, które od dawna znane były w USA i zachodniej Europie. Dodatkowo w Warszawie udostępniony został Google House, który przedstawia wizję firmy jak będzie wyglądał dom przyszłości.

Muzyka Google Play powstała już w 2011 roku, a początkowo jej główną funkcją było umożliwienie łatwego kupowania muzyki (zarówno albumów, jak i pojedynczych utworów). Serwis dawał także dostęp do bazy 20 tys. darmowych utworów lub umożliwiał zapisanie w chmurze takiej liczby własnych utworów (opcja Biblioteki). Dostępne utwory można było oczywiście streamować z poziomu telefonu i komputera.

Usługa Google'a pozwala zmagazynować swoje zbiory plików MP3 (kupionych w Google Play oraz zgromadzonych na urządzeniach) z gwarancją synchronizacji na wszystkich posiadanych przez nas urządzeniach podłączonych do sieci. Oprócz tego jest klasycznym sklepem z e-muzyką, gdzie można kupować całe albumy oraz pojedyncze utwory i to już w cenie 99 gr. W zasobach Google Play Muzyka znajdziemy utwory zarówno polskich, jak i zagranicznych wykonawców - przedstawicieli różnych gatunków muzycznych.

Google Play Muzyka dostępna będzie jako aplikacja dla dwóch systemów: Android i iOS. Można będzie też korzystać z wersji przeglądarkowej pod adresem play.google.com/music.
Usługa działa na urządzeniach mobilnych - by z niej korzystać trzeba zainstalować aplikacje Muzyka Play z Google Play lub App Store. Tam możemy zdecydować się na bezpłatny miesiąc, a następnie wybrać ulubione rodzaje muzyki i ulubionych wykonawców.

Google zachęca do wypróbowania streamingu przez pierwsze 30 dni za darmo, a w przypadku rejestracji do 15 sierpnia - gwarantuje cenę 15,99 zł za miesiąc. Osoby, które aktywują konto po tej dacie, zapłacą 19,99 zł. Wzorem konkurentów muzyki można słuchać zarówno online, jak i offline.